Dr. Tesnim Khriji Chirchi

İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Jasmine Araştırma Vakfı Murahhas Üyesi

Tunus – Kanada

Dr. Tesnim Khriji Chirchi, siyasi sosyolojide uzmanlaşmış bir toplum bilimcidir ve Montreal’daki Québec Üniversitesi’nden Sosyoloji Doktorası sahibidir. Hem Kanada hem Tunus’ta sosyoloji ve antropoloji eğitimi vermiştir ve halen İbn Haldun Üniversitesi sosyoloji bölümünde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

Araştırma tasarımı ve yönetiminde engin deneyime sahip bir toplum bilimci olan Dr. Khriji Chirchi, Tunus’taki bir düşünce kuruluşu olan, dönüşüm bağlamlarında yönetişim ve katılımcı kalkınma ile toplum bilimleri alanında toplumsal değişim için inovasyon konularında uzmanlaşmış Jasmine Vakfı’nın ortak kurucusu ve murahhas üyesidir.Tunus’ta ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde gençlerin ve kadınların toplumsal meselelere katılımıyla ilgili konularda sivil toplum faaliyetlerinde de aktif rol almaktadır.

Dr. Khriji Chirchi, üniversiteler, UNDP, Carnegie Endowment ve British Council gibi uluslararası örgütlere ve yerel yetkililere, siyasi aktörlere ve sivil toplum örgütlerine düzenli olarak danışmanlık yapmaktadır. Kamusal yaşama katılım hakkında kadınlar ve gençlere yönelik atölye çalışmaları ve eğitimler yürütmüş ve gençlerin ve kadınların toplumsal yaşama katılımı hakkında bazı yayınlara katkıda bulunmuştur.