Aişe Akova

Tasarımcı, cartoonist ve podcaster

Almanya – Türkiye

Ayşe (Aişe) Akova 1982 Almanya doğumlu, dedesi ve babası Almanya’ya işçi olarak gelen ilk jenerasyona ait Gastarbeiterkind yani işçi çocuğudur. Almanya’da ilk ve orta okuldan sonra meslek lisesini medya alanında bitiren ilk Türk kökenli bayanlardandır. Yıllarca medya alanda tasarımcı olarak çalışmış ve daha sonra Köln’de üniversitede Medya tasarımı ve Film bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyet tezindeBorderkids adında Türkiye sınır bölgesinde yaşayan mülteci çocukların eğitim durumu hakkında bir belgesel çekmiştir.

10 yıl boyunca Avrupa’da yayınlanan Gökkuşağı‘ çocuk dergisinin hem editörlüğünü hem tasarımını yapmıştır. Bu dergi 2016 yılında TÜYAP dergi fuarında en iyi çocuk dergisiödülünü kazanmıştır.

Akova aynı zamanda bir karikatürist ve ‚Ayse in Almanland adında karikatür serisini sosyal medyada yayınlamaya devam etmektedir. Akova bunun yanı sıra 2022 yılının blabla ablas adında Almanya’da yaşayan rol model ve başarılı Müslüman kadınlarını tanıtan ve hikayelerini anlatan Almanca podcast yayınını başlatmıştır.

Medya ve sanat alanındaki farklı çalışmaların yanında Almanya’da çift dilli yayın yapan ‚plural publications‘ yayın evinde halen tasarımcı olarak çalışmaktadır. Ayşe Akova Almancayla birlikte beş dil konuşmaktadır.