Sultana Tafadar

Kraliyet Danışmanı

Birleşik Krallık

2022 yılının Mart ayında Kraliyet Danışmanı olarak atanan Sultana, oldukça deneyimli bir insan hakları, uluslararası hukuk ve cezai yargı avukatı olarak ülkelere, sivil toplum kuruluşlarına ve kişilere danışmanlık hizmeti vermektedir.  Çeşitlilik ve Eşitlik konularında çok uluslu şirketlere danışmanlık hizmeti veren Sultana, aynı zamanda Birleşik Krallık Avukatlık Standartları Kurulu’nun Din ve İnanç Biriminin de başkanı olarak görev yapmaktadır.

Sultana’nın Ceza Mahkemeleri, Şüpheli Ölüm Vakalarını Araştırma Mahkemeleri, Yüksek Mahkemelerin İdari ve Aile Birimleri ve Temyiz Mahkemelerinde görülen, kamunun ilgisini çekmiş terörle mücadele ve ulusal güvenlik davaları konusunda eşine az rastlanır bir deneyimi bulunmaktadır. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (OSCE) Terörle Mücadele Cezai Yargı Uzmanları Listesinde yer alan Sultana, ayrıca People’s Review of Prevent girişiminin Hukuki Danışmanlık Kurulu’nda görev yapmaktadır.

Uluslararası insan hakları, uluslararası ceza hukuku ve insancıl hukuk konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Kendisi şu anda Londra Üniversitesi Şark ve Afrika Çalışmaları Bölümü Influencing Corridors of Power (ICOP) projesinin Danışma Kurulu Üyesi, Fair Trials International (Uluslararası Adil Yargılama Organizasyonu) Hukuki Danışma Kurulu (LEAP) Üyesi, Oxford Initiative for Global Ethics and Human Rights (Oxford Küresel Etik ve İnsan Hakları Girişimi) İnsan Hakları Özel Danışmanı ve Muslim Lawyers Actions Group (MLAG – Müslüman Avukatlar Hareketi) Dava Stratejileri Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

HERoes Geleceğin 100 Kadın Lideri 2021 (Top 100 Women Future Leaders) listesinde yer alan ve Asya Başarılı Kadınlar 2021 (Asian Women of Achievement) Meslek Ödülleri Kategorisi kazananı olan Sultana, Birleşik Krallık Hukukta Çeşitlilik Ödülleri (UK Legal Diversity Awards), BSN Yılın Avukatı (Meslek Odaları) finalisti ve Precious Awards 2021’in, Baker Mckenzie sponsorluğunda gerçekleştirilen Profesyonel Hizmetler Alanındaki Sıradışı Kadınlar kategorisinde finalist olmuştur. Kendisi ayrıca dünya çapında 1.56 milyar kişi tarafından takip edilen Modest Fashion Festival girişiminin de Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.