Fatima Gailani

Afgan barış müzakerecisi ve kadın hakları aktivisti

Afganistan

Fatima Gailani, Afganistan hükümetinin Taliban’la barış görüşmeleri yapmak üzere oluşturduğu 21 kişilik müzakereci ekibinde yer almış ve ekibe on yılların ilgili bilgi birikimini ve deneyimini katmıştır. Bölgedeki en ilerici ulusal belgelerden biri olan şu anda yürürlükte olan 2003 Afgan anayasasını hazırlayan komisyonda bulunmuştur. Gailani aynı zamanda 2001 Bonn Konferansı’na, geçiş yönetiminin kurulduğu Acil Büyük Şuraya (Emergency Loya Jirga) ve anayasanın görüşüldüğü 2004 yılı Büyük Şurasına katılmıştır. 1980’lerde Afgan Mücahitlerinin sözcülüğünü yapmıştır.

2004-2016 yılları arasında bağımsız bir insani yardım örgütü olan Afgan Kızılay Topluluğu’nun (ARSC) Başkanlığını yürüten Gailani, aynı zamanda 2008-2016 arasında kendi kurduğu bir gözetim organı olan Yönetim Kurulunun Başkanlığını da yapmıştır ve halen bu kurulda görev yapmaktadır. Gailani, bu toplulukların en üst düzey toplantıları olan 32. Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Konferansına başkanlık etti ve 2008’den 2011’e kadar Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Uyum ve Arabuluculuk Komitesine liderlik etti.

Görev süresi boyunca Gailani, ARCS’yi, çatışmanın her iki tarafının da ihtiyaçlarına cevap veren geniş kapsamlı hizmetler veren tarafsız ve bağımsız güvenilir bir ulusal topluluğa dönüştürdü. Başarıları arasında toplumu mali açıdan kendine yeter hale getirmek, çocuk felci enfeksiyonu oranını en düşük seviyeye indirmek ve şimdiye kadar beş yaşın altında 18 binden fazla çocuğun hayatını kurtarmış olan doğuştan kalp hastalığı olan çocuklara yönelik bir tedavi programına liderlik etmek de bulunuyor. Gailani 2004’te ARCS’ye katıldığında, 1963-1976 yılları arasında genç bir gönüllü olarak çalıştığı ve gönülden bağlı olduğu bir örgüte geri dönüyordu.

Fatima Gailani, Londra Müslüman Koleji’nden Yüksek Lisans ve İran Ulusal Üniversitesi’nden Lisans derecesine sahiptir. The Mosques of London ve 1960 – 1970 anayasal döneminde Afganistan’ın Adalet Bakanı Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan olarak görev yapan ilerici İslam bilgini Mohammad Musa Shafiq’in yaşamını ve kariyerini konu alan The Jurist Who Became Prime Minister olmak üzere iki kitabın yazarıdır. Gailani, Afganistan’da sivillere verilen en yüksek onurlardan biri olan Birinci Sınıf Malalai Madalyası, İtalya’nın Milyonda Bir Kadın Ödülü, ABD’den Barış X Barış Ödülü ve İran Kızılay Topluluğu’ndan Barış ve Dostluk Madalyasının da aralarında bulunduğu çok sayıda ödül ve takdirin sahibidir. Gailani akıcı bir şekilde Farsça, Peştuca, İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır ve orta seviyede Arapça bilmektedir.