Bilqis Abdul-Qaadir

Atletik Direktör & Uluslararası Motivasyon Konuşmacısı

ABD

Bilqis Abdul-Qaadir küçüklüğünden beri basketbolun hayatının bir parçasını olmasını istediğini biliyordu. Bilqis’in basketbol sevgisi, yerel bir YMCA’da dört yaşında ilk kez eline bir top almasıyla başladı. Dini vecibelerini yerine getiren bir Müslüman ailenin çocuğu olan Bilqis büyüdükçe dini inançlarını takip edecekti. Müslüman kadınların geleneksel başörtüsü olan türban takmaya başladı ve sahada elleri hariç bütün tenini kapatan kıyafetler giyerek iffetli davranıyordu. Becerileri sayesinde Memphis Üniversitesi’nde tam burslu okuma fırsatına sahip oldu. Dört yıllık eğitimi süresince (2009-13) üniversitenin takımında forma giydi ve eğitimini yüksek akademik başarıyla (magna cum laude) tamamlayarak egzersiz bilimi diploması aldı.

Hayali Avrupa’da profesyonel olarak oynamaya devam etmekti, ancak Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun (FIBA) beş inçten büyük başlığı yasaklayan kuralı nedeniyle bu hayali çabuk sona erdi. İnançlarından ödün vermek istemeyen Bilqis, inancını basketbola tercih etti ve bir Change.org imza kampanyası başlatan diğer Müslüman oyuncularla birlikte bir savunucu olarak ve Shirzanan Medya ve Savunuculuk Örgütü’nde ise bir Atlet Elçisi olarak çalışmaya başladı. TIME tarafından yayınlanan bir fikir yazısı, Olympic, emekli ve profesyonel atletler tarafından imzalanan bir açık mektup, gündemde yer bulan üst düzey konuşmalar ve 55 milyonluk güçlü bir izleyici kitlesine sahip olan BBC Sport ile yapılan röportajlar sayesinde Bilqis gelecek nesil için sesini yükseltti ve bilfiil FIBA’yı yasağı kaldırmaya zorladı.

Bilqis şu anda eşiyle birlikte London, Ontario, Kanada’da yaşıyor ve London Islamic School’da çalışıyor. Aynı zamanda, ABD ve Kanada’da gençler için kliniklerde kamplara ev sahipliği yapan Dribbling Down Barriers adlı basketbol programını yürütüyorlar.