5. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi İçin Geri Sayım Başladı

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM), T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte düzenlediği 5. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi için geri sayım başladı. Bu yılki teması ‘’Kültürel Kodlar ve Kadın’’ olarak belirlenen zirve,

 4-5 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Dünyanın dört bir yanından alanında uzman isimlerin katılacağı zirvenin açılış konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi, bu yıl 4-5 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Beşinci kez düzenlenen zirvenin ana teması “Kültürel Kodlar ve Kadın”.

2014 yılından bu yana düzenlenen Kadın ve Adalet zirvelerinde, kadının giderek artan ve çeşitli alanlarda maruz kaldığı cinsiyete dayalı ayrımcılık konusunu bir bütün olarak ele almak amaçlanıyor. Zirvede kadın, aile ve toplumu ilgilendiren konular küresel boyutta irdelenirken; farklı ülkelerden hükümet yetkilileri, akademisyenler, araştırmacılar, basın mensupları ve aktivisitlerle birlikte kadına ilişkin meseleler çok yönlü olarak ele alınıyor.

Pandemi sonrası bu yıl fiziki olarak düzenlenen zirve, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve KADEM Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayacak. Dünyaca ünlü isimlerin yer alacağı zirvenin ilk günü, liderler oturumu ile devam edecek. Oturuma, Libya, Filistin, Azerbaycan, Cezayir, Almanya Macaristan ve Singapur’dan bakanlar düzeyince katılım olacak.

Dünyaca ünlü isimler bu zirvede buluşuyor

Modern zamanlarda çeşitli kültürlerce üretilen kadınlık algılarının masaya yatırılacağı ve bu algıların inşa sürecinde yer alan veya dışında kalan hayat deneyimlerinin paylaşılacağı zirve, alanında uzman dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapacak.

Zirvenin ikinci gününde iki ayrı salonda yer alacak olan paralel oturumlara geçilecek. Oturumlarda, ana tema çerçevesinde farklı alanlardaki gelişmeler, başarılı örnekler ve devam etmekte olan sorunlarla ilgili tespit ve çözümler ele alınacak. Özne olarak kadın, kadının iş gücüne katılımı, gündelik hayat ve kamusal alan deneyimleri ile sanat dünyasında kadın imgeleri gibi konular aktivist, gazeteci, bilim insanları ve sanatçılar tarafından tartışılacak.

Afganistanlı siyasetçi ve etkili kadın hakları savunucusu Fatima Gailani, biyoteknoloji alanında dünyanın önde gelen isimlerinden tıp bilimci Dr. Hayat Sindi, İngiltere’nin ilk başörtülü ceza avukatı ve İngiltere Kralı danışmanı Sultana Tafadar, “Dünya Tesettür Günü” (World Hijab Day) adlı küresel hareketi başlatan Nazma Khan, Suriyeli ödüllü yönetmen ve aktivist Waad Al-Kateab, gazeteci ve ödüllü film yapımcısı Rizwana Hamid ve aktör Reshad Strik gibi önemli isimler zirvede ağırlanacak.

2 gün sürecek zirveyi takip etmek için www.kadinveadaletzirvesi.org’dan kayıt oluşturmak gerekiyor.

Zirvenin Tarihçesi

KADEM, 2014 yılından itibaren her iki yılda bir (25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününü de kapsayan) Kasım ayında, Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi düzenlemektedir. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nin amacı; kadını, aileyi ve toplumu ilgilendiren meselelere sadece ulusal ve bölgesel değil küresel boyutta yaklaşımlar geliştirip, yaşanan sorunların tespitinin yanı sıra çözüm önerileri geliştirmektir.

2014 yılında ilki gerçekleşen Kadın ve Adalet Zirvesi’nin ana teması “Kadın ve Adalet” oldu. 2016 yılında ikincisi düzenlenen zirvede “Adalet için Ses Ver” teması çerçevesinde Suriyeli mülteci kadınların sorunları ile barış süreçlerinde kadın konuları işlendi. 2018 yılında “Ailenin Güçlendirilmesi” ana teması ile üçüncü zirve, 2020 yılında ise “Dijital Çağda İnsan Kalmak” teması ile dördüncü zirve gerçekleşti.